Vinilne podne obloge postaju sve traženije zbog svoje otpornosti, lakoće postavljanja i održavanja, uz dodatak atraktivnog izgleda koji unosi toplinu u prostor.

U ponudi imamo širok izbor različitih tipova vinil podova sa različitim karakteristikama za svakovrsnu primenu. Bogata ponuda dekora u dezenu drveta, kamena, keramike ili betona olakšaće vam izbor pri oblikovanju vašeg ambijenta. 

Često se susrećemo sa pitanjima poput sledećih: Kako da nakon ugradnje najbolje brinem o svom vinilu? „Koliko često treba da čistim vinilne pod?”, „Koja sredstva za čišćenje treba da upotrebim? Kakvi postupci čišćenja su adekvatni?”… 

Sa vama ćemo u ovom vodiču podeliti korisne savete za održavanje vaših podova od vinila. Osnovno pravilo, koje je poželjno zapamtiti u vezi sa negom i održavanjem vinila, jednostavno je i glasi: Bolje je sprečiti nego lečiti.

Kako odabrati odgovarajuću vinilnu oblogu?

Prvi i odlučujući korak je izbor podne obloge koja će moći da izdrži svakodnevna opterećenja. 

Vaše iskustvo sa vinilom će jako da zavisi od odluka koje prilikom kupovine donesete u vezi sa izborom vinila i ugradnje. Nisu svi vinili jednaki, daleko od toga. 

Više o ovome pročitajte u tekstu: Kako odabrati vinil za podove u vašem domu

Korisnik laik i kupac vinila na prvi pogled ne mogu da primete razlike između različitih tipova vinila, koje se „kriju” u sastavu podne obloge debele nekoliko milimetara. 

Upravo sastav, dimenzije i upotrebljeni materijali određuju ključne tehničke karakteristike podnih obloga. 

Pod i podne obloge su jedan od najopterećenijih elemenata zgrade. 

Toga postajemo praktično svesni tek kada u nekoj staroj zgradi ugledamo stepenice ili pragove od kamena, koji imaju na prelazima duboko pohabana udubljenja, koja su posledica tabanja brojnih nogu, koje su na njih stale.  Habanje je samo jedna od posledica opterećenja podne obloge. 

Dobro izabrana podna obloga mora što duže da odoli svim predviđenim opterećenjima. Za dobar izbor je potrebno poznavanje podne obloge i poznavanje situacija, kojima će one biti izložene svoj radni vek. 

Ko i kako će nam pomoći da vinilna podna obloga dostigne i premaši naša očekivanja i opterećenja? Usredsređivanje samo na izbor dekora ili na cenu, na kraju može voditi u razočaranje. 

Prilikom kupovine je ključan i širi, tehnički pogled na izbor podne obloge. Poverite svoje želje i potrebe stručnom savetniku u salonu podnih obloga i zamolite ga da vas posavetuje. 

Morate biti spremni da odgovorite na pitanja savetnika o podlozi, nameni i načinu korišćenja prostorije, vrstama opterećenja podne obloge, izloženosti suncu, temperaturnim uslovima i, naravno, o predviđenom načinu ugradnje podne obloge te o rokovima isporuke za podnu oblogu. 

Svakako preporučujemo da dvaput razmislite pre kupovine i da prilikom odluke uzmete u obzir mišljenja iskusnih specijalizovanih prodavaca, koji dobro poznaju proizvode.  Možete da se posavetujete i sa dobrim podopolagačima.  

Pes ležiaci na kompozitnej podlahe vedľa v obývačke demonštruje odolnosť podlahy voči poškodeniu a jej vhodnosť pre domácnosti s domácimi zvieratami.

Održavanje kompozitnih podnih obloga

Odgovarajući uslovi, održavanje, nega i čišćenje svakako suštinski produžavaju radni vek naše podne obloge i zadovoljstvo njome.  

U Alpodu smo, pored široke palete vinila, za vas pripremili i sredstva za negu i održavanje, koja će vam pomoći da dugoročno sačuvate lep izgled i dobru kondiciju vaše podne obloge.

Za svakodnevno čišćenje dovoljno je čišćenje metlom koja ima meku četku ili usisavanje odgovarajućim nastavkom te da povremeno, na primer jednom nedeljno, obrišete pod vlažnom krpom uz primenu odgovarajućeg sredstva za čišćenje. 

Da li je to dovoljno? Odgovor na to pitanje sledi u nastavku.

Prva mera koja povoljno utiče na podnu oblogu jeste postojanje odgovarajućih temperaturnih i klimatskih uslova

Pre ugradnje je potrebno u prostorijama uspostaviti klimatske uslove i podnu oblogu na te uslove pre ugradnje aklimatizovati. 

Klimatski uslovi u toku ugradnje moraju biti isti kao uslovi koji će postojati kasnije u toku korišćenja.  Idealna temperatura vazduha za podne obloge, pa i kompozitne, jeste između 18 i 24 stepeni Celzijusa. Relativna vlažnost vazduha treba da bude između 45 i 65%. Oscilacije u temperaturi prouzrokuju širenje i skupljanje vinilnih podnih obloga. Dilatacione spojnice, koje je potrebno pravilno izvesti u toku montaže, omogućavaju širenje i skupljanje podnih obloga. 

Ako se sve izvede pravilno, ova minimalna pomeranja podne obloge usled širenja i skupljanja uopšte ne mogu da se primete, jer se to odvija na mestima koja su skrivena od očiju, na primer, u zazoru između podne obloge i zida, koji je pokriven zidnom lajsnom.  Veličina ovih pomeranja uslovljena je veličinom temperaturnih promena. U idealnim uslovima, temperatura podne obloge ne treba da osciluje više od 3oC.  

Oštećenja i udubljenja na vinilnoj podnoj oblozi prouzrokuju različiti predmeti koji su tvrđi od površine vinila

Ove predmete i uzročnike možete u svakodnevnom životu da sretnete doslovno na svakom koraku. Površinu vinilnih podnih obloga najčešće oštećuju čvrste čestice, pesak i kamenčići, neodgovarajuće nogare stolica garnitura za sedenje, te utiskivanje, klizanje ili vuča različitih predmeta po podnoj oblozi. 

Nameštaj i druge teške predmete nemojte vući po podnoj oblozi. Stručnjaci za podne obloge mogu do neke mere da prikriju ogrebotine, ali ne mogu da ih učine sasvim „nevidljivima”.   

Prvi jednostavan korak ka suštinskom smanjenju ogrebotina je smanjenje unosa abrazivnih tvrdih čestica u prostorije

Unos peska i sitnih kamenčića možete efikasno da smanjite tako što ćete na ulazima u prostorije postaviti kvalitetne otirače, na kojima ćete očistiti obuću pre ulaska. Veoma uspešna mera jeste i preobuvanje.

Tvrde i oštre deliće koji se već nalaze na podnoj oblozi, najbolje je odstraniti što pre. To ćete najlakše učiniti mekom metlom, četkom ili usisavačem. Pojedini štetni delići ili zrna peska mogu biti mali i jedva vidljivi, zato preporučujemo da „preventivno” svakodnevno čistite metlom ili usisavate.

Važno je, da pre mokrog čišćenja podnu oblogu očistite po suvom postupku usisivačem ili metlom, jer tako odstranjujete štetne tvrde nečistoće, koje bi se inače „ugnezdile” u krpi i u toku postupka mokrog čišćenja bi grebale podnu oblogu. Mokro čišćenje odnosno brisanje poda izvršite npr. jednom nedeljno ili po potrebi. 

Na stolice i nogare nameštaja morate ugraditi namenske meke podmetače ili filc

Time se sprečavaju oštećenja podne obloge od strane tvrdih nogara ili njihovih ivica. Ove podmetače je potrebno povremeno čistiti, jer se na njima mogu nahvatati tvrde nečistoće, koje grebu podnu oblogu. Kada se filc pohaba ili otpadne, potrebno ga je zameniti. Neke savremeno dizajnirane stolice na podlogu naležu veoma malom površinom, ivicom ili kuglastim završetkom nogare. Takvi oblici na podnu oblogu vrše veoma veliko tačkasto opterećenje, koje može da izazove utisnuća ili druga još teža oštećenja poda. Ako je težina raspoređena na većoj površini, to suštinski rasterećuje podnu oblogu. Preporučujemo, da prilikom izbora nameštaja na to obratite pažnju.

Nameštaj i teške predmete pomerajte tako, što ćete ih podići i premestiti

Nemojte vući, gurati ili klizati nameštaj ili teške predmete po podlozi, jer će to na podu ostaviti tragove.  Najveća pomeranja nameštaja radite prilikom useljenja. Tada je podna obloga tek na početku svog radnog veka, a ogrebotine ostaju na njoj do kraja…

Ispod kancelarijskih stolica sa točkićima postavite kvalitetne polikarbonatne podloge

Stolice sa točkićima imaju prilikom kupovine obično ugrađene tvrde plastične točkiće, koji nisu prikladni za vinilne podne obloge. Potrebno je, dakle, zameniti tvrde točkiće mekim točkićima, koji su po standardima označeni kao „meki, tip W”… Ili, još bolje, ispod stolica sa točkićima podmetnite namenske polikarbonatne podloge. One veoma smanjuju habanje i opterećenja.  Takve podloge su na opterećenim mestima, kao što su kancelarije, praktično neophodne. Preporučujemo ih i na mestima gde odlažete prljave i mokre cipele, ispod cveća, ispod posuda sa vodom i hranom za kućne ljubimce… Ako u prostorijama imate nameru da koristite stolice sa točkićima, od suštinske je važnosti, da dobro poravnate podlogu još pre ugradnje. Druga suštinska mera je čvrsta podloga. Velika tačkasta opterećenja najlakše podnosi vinilna podna obloga koja je na pod zalepljena celom površinom. Kod podne obloge koja je zalepljena celom površinom lakša je i zamena pojedinačne oštećene ploče, jer takve ploče obično međusobno nisu povezane klik-spojevima. 

Koristite odgovarajuća sredstva za čišćenje i rastvarajte ih u skladu sa uputstvima na njima

Neke vrste sredstava za čišćenje su prema vinilima agresivna i prouzrokuju štetu kako zbog hemijskog sastava tako zbog sadržaja finih abrazivnih sastojaka. Ponekad se njihov uticaj primeti tek nakon njihove duže upotrebe. Slično važi i za korišćenje „agresivnih” krpa za čišćenje, mrežica i sličnih pomagala. Zbog njih površina može da izubi privlačnost.  U Alpodu smo za vas pripremili kvalitetna namenska sredstva za čišćenje vinila. 

Koristite samo odgovarajuće postupke čišćenja koje preporučuje proizvođač

U savremenom svetu često nailazimo na slatkorečiva obećanja o univerzalnosti različitih aparata, materijala, sredstava za čišćenje… Izbegavajte razne „eksperimente”, u koje spada i čišćenje parnim čistačima. Ako ste u nedoumici, uvek proverite pri proizvođaču podne obloge.

Zaštita od direktnog izlaganja toploti i jakoj svetlosti

Vinilna podna obloga se odaziva na temperaturne promene. Sunce, koje sija kroz prozore bez zastora, jako zagreva vinilnu podnu oblogu. Posledica toga je širenje vinilne podne obloge. Ovo rastezanje je omogućeno pomoću dilatacionih spojnica koje se nalaze ispod zidnih lajsni, ispod profila na prelazima, odnosno po celokupnom obimu podne obloge. Treba napomenuti, da jaka svetlost nakon određenog vremena na vinilu može da prouzrokuje primetne promene u boji, bleđenje i primetan gubitak boje. Sve spomenute teškoće možete izbeći zasenom, na primer žaluzinama, koje sprečavaju direktan uticaj sunčevih zraka na pod, a istovremeno suštinski ne ometaju ulaz svetlosti i održavaju vizuelni kontakt sa okruženjem.  Jak izvor grejanja mogu biti i sobne peći. Velika temperaturna kolebanja mogu biti uzrokovana i neadekvatno izabranim, pogrešno podešenim ili loše regulisanim podnim grejanjem. 

Izbegavajte hemijske uticaje

Poznato je, da guma nema dobar uticaj na vinil, jer na njemu ostavlja fleke. Izbegavajte pretpražnike koji su sa donje strane gumirani, gumene podloge, bicikle, točkiće isl. Vinil može biti osetljiv i na neke hemijske materije i agresivna jaka sredstva, kao što su razni jaki razređivači, sredstva za čišćenje koja sadrže amonijak, zato ih izbegavajte u velikom luku.  Promene na vinilnoj podnoj oblozi mogu biti prouzrokovane i dugotrajnim kontaktom sa manje agresivnim materijama na bazi ulja, ali i vode. 

Ako se budete pridržavali ovih jednostavnih saveta, vaš vinil pod će dugo da sačuva svoj privlačan izgled. 

Šta ako se ili nakon što se „nešto desi”?

Prilikom polivanja ili nezgoda sa supstancama koje mogu podnu oblogu trajno da oboje ili da ostave trajne fleke, od ključne je važnosti da brzo reagujete.

Materiju je potrebno što pre odstraniti sa podne obloge i očistiti je. Pri tom je potrebno voditi računa da fleku ne proširite na čiste delove poda. 

Ako pri ruci nemate potpuno prikladno sredstvo za čišćenje, obično situacije rešavajte onim, što vam je na raspolaganju, po sistemu manje štete. U slučaju nedoumica o štetnosti, preporučujemo, da sredstvo za čišćenje ili postupak najpre isprobate na skrivenom delu podne obloge. Tek nakon što se uverite, da na podnoj oblozi nećete napraviti dodatnu štetu, upotrebite ga na fleci. Vreme primene neproverenog sredstva za čišćenje treba da bude što kraće. Nikada nemojte koristiti abrazivna sredstva.

Tragove habanja na podnoj oblozi možete „sakriti” PU premazom

Različite podne obloge imaju različitu otpornost na habanje.  Vremenom se na svakoj površini pojave tragovi korišćenja i habanja. Podnu oblogu je u prvim fazama habanja moguće nakon temeljnog čišćenja osvežiti PU premazom, koji je potrebno nakon nekoliko godina normalne upotrebe ili po potrebi obnoviti, čime se radni vek vinilne podne obloge dodatno produžava. Bolje rezultate i učinak dostiže se ako se PU premazi izvedu dok stepen pohabanosti površine još uvek nije veoma visok. 

Manje lokalne probleme na klik-spojnicama je moguće popraviti

Preopterećenja, premeka ili neravna podloga, neodgovarajuće zaštitne mere, preveliki tačkasti pritisci, greške pri ugradnji i izvođenju dilatacija ali i drugi uzroci mogu dovesti do mehaničkog oštećenja ploča i klik-spojeva. Pojedinačna oštećenja klik-spojeva je obično moguće sanirati lokalnim popravkama ili zamenom pojedinačne vinilne ploče. Pri tom je potrebno ustanoviti uzrok nastanka oštećenja i po mogućnosti ga otkloniti.  Ovakve popravke treba da izvede stručno osposobljeno lice.   

Manje ogrebotine na vinilu je moguće barem delimično sanirati

Postoje specijalni flomasteri, voskovi, premazi i kompleti materijala za popravku od različitih proizvođača, kojima možete da smanjite vidljivost ogrebotina na vinilu. Neki su namenjeni domaćim majstorima a drugi stručnjacima.  Najbolja mera je sprečavanje nastanka oštećenja. 

Pojedinačne jače oštećene vinilne ploče je najčešće moguće zameniti

U tu svrhu je najbolje da, nakon završenog polaganja, dobro zamotate i pospremite nekoliko celih ploča, koje su ostale od polaganja. Najjednostavnija je zamena vinilnih ploča, koje su na podlogu lepljene celom površinom disperzionim lepkom i nemaju klik-spoj. 

Takve se ploče mogu i na sredini prostorije ukloniti postepenim lokalnim zagrevanjem. Na mesto odstranjene ploče ponovo se zalepi nova ploča. U slučaju plivajućeg polaganja, ploče su međusobo spojene klik-spojevima. 

Prilikom zamene ploče imate, u tom slučaju, dve mogućnosti. 

  1. Prva je, da se podna obloga rastavi od zida do oštećenog mesta, da se zameni oštećena ploča i ponovo sastavi rastavljeni deo podne obloge. To je ponekad otežano zbog ugradnje lajsni, profila, vrata, nameštaja… 
  2. Drugi postupak je, da se pažljivo iseče oštećena ploča, da se klik-spojevi nove ploče prilagode i da se ugrade nove ploče lepljenjem po klik-spojevima. Pri plivajućem polaganju, ploče ne smeju delimično niti u celosti da se lokalno zalepe na podlogu.   Oba načina su moguća pod uslovom, da imate na raspolaganju rezervne ploče podne obloge. Za oba postupka potrebni su: odgovarajuća oprema, spretne ruke i znanje. 

Ako se budete pridržavali gore navedenih saveta, za vašu podnu oblogu ćete učiniti najviše što je u vašoj moći.  

Na šta je važno obratiti pažnju prilikom ugradnje?

Za pravilno funkcionisanje podne obloge veoma su važne tri činjenice, koje proističu iz ugradnje:

  1. Podna obloga može biti dobra samo onoliko, koliko je dobra podloga na koju je ugrađena, zato pri pripremi podloge nemojte sklapati kompromise. 
  2. Temeljno pročitajte uputstva i pri ugradnji ih se pridržavajte od reči do reči. Ne pitajte se zašto je to potrebno i nemojte tražiti prečice. Proizvođač najbolje poznaje proizvod i zna zašto je pri ugradnji potreban određeni korak.  
  3. Završni radovi u vezi sa podnim oblogama moraju biti izvedeni tako, da omogućavaju podnoj oblozi da „diše”.

Kompozitni podovi, koji se spajaju na „klik”, jednostavni su za ugradnju. Za ugradnju nije potreban skup specijalan alat, zato su veoma prikladni da ih spretniji domaći majstori ugrade sami.  

Ako budete uzeli u obzir sve preporuke, uputstva i dobronamerna upozorenja, nakon polaganja ne može izostati odličan rezultat. Pratiće ga dugotrajno zadovoljstvo podnom oblogom. 

Svakako, ako budete imali ikakve nedoumice, uvek možete da se obratite stručno osposobljenim savetnicima preduzeća Alpod.